Bu Sayfayı Paylaş
Bu Sayfayı Beğen

İsrail ile ABD arasında ipler geriliyor!

BMGK'da alınan Filistin kararında ABD'nin çekimser kalmasından dolayı İsrail, ABD Büyükelçisini “durumu açıklama toplantısına” çağırdı.

26.Aralık.2016
İsrail ile ABD arasında ipler geriliyor!

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) İsrail’in Yahudi yerleşim birimlerine ilişkin kararının ardından ABD'nin Tel Aviv Büyükelçisi Dan Shapiro’yu, “durumu açıklama toplantısına” çağırdığı açıklandı.

NETANYAHU ABD'DEN AÇIKLAMA İSTEDİ

İsrail Başbakanı Netanyahu, Büyükelçi Shapiro’yu, ABD’nin BMGK’de oylamaya sunulan İsrail'in işgali altındaki Filistin topraklarında yasa dışı tüm yerleşim faaliyetlerini "derhal ve tamamen" durdurmasını talep eden karara karşı çekimser oy kullanmasının ardından acil olarak “açıklama toplantısına” çağırdı.

EVET OYU KULLANANLARI ÇAĞIRMIŞTI

İsrail makamları bugün, yasa dışı tüm yerleşim faaliyetlerinin "derhal ve tamamen" durdurmasını talep eden BMGK tasarısına "evet" oyu kullanan tüm ülkelerin büyükelçilerini Dışişleri Bakanlığına çağırmıştı.

Mısır tarafından çarşamba günü BMGK'ya sunulan ve daha sonra yine Mısır'ın talebi üzerine ertelenen oylama, bu defa karar tasarısına destek veren Yeni Zelanda, Malezya, Venezuela ve Senegal tarafından BMGK'ya getirilerek oylanmıştı.

İsrail'in işgali altındaki Filistin topraklarında yasa dışı tüm yerleşim faaliyetlerini "derhal ve tamamen" durdurmasını talep eden karar, 14 oyla BMGK'da kabul edilmişti.

Club Zigana