Bu Sayfayı Paylaş
Bu Sayfayı Beğen

ABD seçim sonuçları başkanlığı kim kazandı?

ABD başkanı kim oldu seçim sonuçları kimi koltuğa oturttu? ABD seçim sonuçları ve başkanlık yarışından son dakika haberler geliyor. ABD seçimi anketleri ters köşeye yatıran bir sonuç ortaya koydu.

09.Kasım.2016
ABD seçim sonuçları başkanlığı kim kazandı?

ABD Başkanlık seçimi sonuçları dünyayı hop oturtup hop kaldırdı. Hillary Clinton ve Donald Trump arasındaki yarış son ana kadar başa baş geçti. Son sonuçlara göre ABD başkanı Donald Trump olacak gibi...

Trump, başkanlık yarışında bir kritik eyalette daha rakibi Hillary Clinton'a üstünlük kurdu. Trump, ülkenin güneyinde yer alan ve çok sayıda Latin kökenli göçmenin yaşadığı Florida'da galip geldi. İşte dünyanın merakla beklediği seçim sonuçları ve başkanlık yarışında son durum:

07.30CLINTON WASHINTON'I ALDI AMA TRUMP KAZANIYOR

Trump 231 delegeye ulaştı. Hillary Clinton 209 delegeye ancak çıkabildi. Trump'ın kazanma ihtimali ile birlikte dolar ve altın fiyatları patladı.

 
07.30Trump Kuzey Carolina'yı aldı

Trump Kuzey Carolina'yı kazanarak 15 delege kazandı. Böylece Trump 216 delegeye ulaştı. Clinton'ın delege sayısı ise 197.

06.54İki eyalette sonuçlar açıklandı

 Virginia eyaletini Clinton, Trump Florida'yı aldı

06.31Trump kritik eyaleti kazandı...

Seçimin kaderi açısından kritik görülen eyaletlerden biri olan Ohio'da sandıktan Donald Trump galip çıktı. Trump, bu sonuçla çok kritik 18 delegeyi de kazanmış oldu. Diğer kritik eyaletlerde sayım sürerken, Ohio, son 13 seçimdir başkanlığı kazanan adayı tercih etmesiyle biliniyor. Demokrat aday Clinton Michigan, Wisconsin, Virginia, Colorado, Pennsylvania ve New Hampshire eyaletlerinde mutlak kazanmalı.

06.06Trump başkan seçilecek gibi...

2012’deki başkanlık seçiminde 50 eyaletteki seçim sonucunu bilen FiveThirtyEight yazarı Nate Silver, açıklanan sonuçlara göre Clinton’ın ülke genelindeki oyların çoğunu alacağını ve Trump’a yüzde 3 ile 4 arasında fark atacağını söylüyor.

BBC Türkçe'nin aktardığına göre, Clinton, başkanı seçecek olan Seçici Kurul’daki çoğunluğu küçük bir farkla kaçıracak. Bu, Donald Trump’ın başkanlığı kazanması anlamına gelecek. En son George W. Bush, Al Gore’a karşı 2000 yılındaki seçimde daha az oy almasına rağmen başkan seçilmişti.

05.58Tahminlerde Trump ilk kez öne geçti

 New York Times seçim sonucu tahmininde Trump ilk kez öne geçti.

Mavi: Clinton
Kırmızı: Trump

Seçiciler Meclisi: Clinton- 104, Trump -139

05.52İki eyalette sayımlar tamamlandı

Cumhuriyetçi aday Trump delege sayısını 137’ye çıkarırken, Clinton da 104’e ulaştı.

05.47Clinton umutsuzluğa mı kapıldı?

Hllary Clinton, "Bu ekiple gurur duymamı gerektirecek çok şey var. Bu gece nasıl sonlanırsa sonlansın her şey için teşekkürler" dedi.

04.44Oyların yüzde 91'i sayıldı

Oyların yüzde 91'inin sayıldığı Florida'da Trump ve Clinton başa baş gidiyor

CNN, oyların yüzde 91’inin sayıldığı 'kilit' eyalet Florida’da Donald Trump'ın yüzde 48.8, Hillary Clinton’ın yüzde 48.1 oy oranında olduğunu duyurdu.

04.18Clinton 6, Trump 4 eyalet kazandı

 Son yapılan anlık tahminlere göre, Massachusetts, New Jersey, Maryland, Rhode Island, Delaware and Washington, DC’de Demokrat aday Clinton’ın; Alabama, Oklahoma, Missouri ve Tennessee’de ise Cumhuriyetçi aday Trump’ın kazanacağı belirtildi.

03.48Trump ekibi: Her şey istediğimiz gibi gidiyor

Donald Trump’ın üst düzey danışmanlarından Curtis Ellis, BBC’ye yaptığı açıklamada, "Her şey istediğimiz gibi gidiyor" dedi. "Sonuçları canlı olarak takip ediyoruz ve çok iyi gidiyor" ifadelerini kullanan Ellis, Trump’ın olası bir yenilgiyi kabullenmeden önce tüm sonuçları bekleyeceğini söyledi.

Indiana ve Kentucky eyaletlerinde zafer ilan eden Trump 19 delegeye ulaşırken, Vermont’ta kazanan Clinton’ın ise 3 delegesi oldu.

03.31Batı Virginia'da Trump kazandı

İlk seçim sonuçlarına göre ABD'deki seçimleri Trump önde götürüyor. Şu ana kadar sonuçları kısmen açıklanan dört eyalette Trump önde götürüyor.

Şu ana kadar açıklanan seçim sonuçlarına göre Clinton 1, Trump ise 3 eyaleti kazanmayı başardı. Açıklanan sonuçlara göre; Indiana, Kentucky, West Virginia'da Trump kazanırken, Clinton'ın kazandığı tek eyalet ise Vermont oldu.

Trump, 6 eyalette yarışı önde götürüyor.

03.20Florida'da Trump önde gidiyor

ABD seçimlerinde Florida'daki oyların yüzde 30'u sayıldı. İlk sonuçlara göre Florida'da Trump oyların yüzde 52'sini alarak önde gittiği belirtiliyor.

03.00İki eyalette Trump kazandı

 Kentucky ve Indiana'da Donald Trump kazandı.

02.40Kaliforniya'da silah sesleri

Silah kullanımının yasak olmadığı ABD seçimlerinde bu kez silahlar konuştu. Kaliforniya'daki seçim merkezinde silah sesleri yükseldi. Eyaletteki seçim merkezi kapatıldı. Yaralıların bulunduğu belirtiliyor.

02.10İLK SANDIK SONUÇLARI GELDİ

Kentucky eyaletinden sonuçlar gelmeye başladı... Oyların şu ana kadar sadece yüzde 1'i sayıldı. Buna göre; Trump'a destek yüzde 75, Clinton'a destek ise yüzde 21.

02.00KİM NE DEDİ?

CNN'in yayımladığı sandık çıkışı anketlerine göre; seçmenlerin yüzde 54’ü Clinton’a olumsuz bakıyor. Trump'a olumsuz yaklaşanların oranı ise yüzde 61. Clinton'a olumlu bakan seçmen yüzde 44 çıkarken, bu oran Trump için yüzde 37'de kaldı.

01.30SANDIK ÇIKIŞI ANKETLERİ CLİNTON DEDİ

CNN'in sandık çıkış anketlerine göre, seçmenin sadece yüzde 40'ı Clinton ya da Trump'ın kendilerini heyecanlandırdığını belirtiyor. Oy kullanan seçmenlerin yüzde 54'ü ise Barack Obama'nın ABD başkanı olarak çıkardığı işten memnun. Buna karşın seçmenin yüzde 70'i hükümetin politikalarından memnun değil ya da kızgın.

TRUMP SEÇMENE SESLENDİ

ABD'de oy verme işlemi sürerken, Cumhuriyetçi Parti'nin başkan adayı Donald Trump, ülkenin doğu yakasındaki bazı eyaletlerde sandıkların kapanmasına saatler kala attığı tweet'te, seçmenlere seslendi.

"GEVŞEMEYİN! OY VERMEYE DEVAM"

Özellikle seçimin kaderini belirleyecek kritik eyaletlerden biri olan Floridalılara çağrıda bulunan Trump, "Gevşemeyin! Oy vermeye devam! Bu seçimin bitmesine daha çok var! İyi gidiyoruz ama daha çok zaman var. Hadi Florida!" diye tweet attı.

TRUMP'TAN SEÇİMDE HİLE İDDİASI

ABD'de oy verme işlemi sürerken, Cumhuriyetçi Parti'nin başkan adayı Donald Trump'tan şok bir iddia geldi. Trump, "çeşitli seçim merkezlerindeki oylama makinelerinin, Cumhuriyetçilere verilen oyları Demokratlara verilmiş gibi değiştirdiğine dair sorunlar olduğu yönünde haberler" aldıklarını söyledi.

Amerikan televizyonu Fox News'a telefonla bağlanan Trump, çarpıcı bir iddiada bulundu.

Reuters'ın haberine göre Trump, "çeşitli seçim merkezlerindeki oylama makinelerinin, Cumhuriyetçilere verilen oyları Demokratlara verilmiş gibi değiştirdiğine dair sorunlar olduğu yönünde haberler" aldıklarını söyledi.

Trump bunun üzerine gelen "Yani sizce seçimler bu gece bitmez mi?" sorusuna, "Ne olup bittiğine bakmam lazım" diye yanıt verdi.

İKİ BAŞKAN ADAYI DA NEW YORK'TA OY KULLANDI

Her iki aday da oylarını New York'ta kullanırken, sandığa ilk gelen aday ise Clinton oldu. Clinton ve eşi eski Başkan Bill Clinton oylarını evlerinin bulunduğu New York'un Chappaqua bölgesinde attı.

Cumhuriyetçi Trump ise Manhattan'da oyunu kullanacağı seçim merkezine eşi Melania Trump ile yerel saat ile 11'e doğru geldi.

Clinton, oyunu kullandıktan sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, seçilirse elinden gelenin en iyisini yapacağını söyledi.

Twitter hesabından yaptığı açıklamada ise Clinton, seçmenlere sandığa giderek oy kullanma çağrısında bulundu ve "Gidip tarih yazalım" dedi.

TRUMP, PROTESTO EDİLDİ

Trump'ın oy kullandığı seçim merkezininin önünde uzun kuyruklar oluştu. Bazı seçmenler ise Trump'ı protesto etti. Bir seçmen elinde "Hayvan katili Trump" yazılı döviz taşırken, bir grup seçmen de Trump, seçim merkezinden ayrılırken "New York, senden nefret ediyor." şeklinde bağırdı.

Amerikan halkı, 45'inci başkanı belirlemek üzere Demokrat Parti'den Clinton ya da Cumhuriyetçi Parti'den Trump'ı seçmek için sandığa gitti. Diğer iki başkan adayı Liberteryan (Özgürlükçü) Parti adayı Gary Johnson ile Yeşiller Partisi adayı Jill Stein'a ise seçimlerde şans tanınmıyor.

17.00CLINTON OYUNU BÖYLE KULLANDI

Demokrat Parti adayı Hillary Clinton oyunu kullandı. Neşeli hali dikkat çeken Hillary Clinton'ın oy verme görüntüleri böyle kaydedildi.

 

ABD SEÇİM SONUCU İLK SANDIKTAN CLINTON ÇIKTI AMA...

ABD başkanlık seçiminden ilk sandık sonuçları her dönem olduğu gibi bu yıl da Dixville Notch köyünden geldi.  Dixville Notch'taki seçim sandığından Hillary Clinton birinci çıktı. Ancak aynı eyaletteki diğer iki kasabadan gelen sonuçlar eklendiğinde; Cumhuriyetçi aday Donald Trump, Clinton'ı geçti.

ABD'deki başkanlık seçiminde, New Hampshire eyaletinin üç köyünden gelen sonuçlara göre, Cumhuriyetçilerin adayı Donald Trump burada yarışı Demokratların adayı Hillary Clinton'ın kaşısında 32-25 önde götürüyor.

<a target='_blank' href='/arama.aspx?ara=ABD seçim sonuçları'>abd seçim sonuçları</a><a target='_blank' href='/arama.aspx?ara= kim kazandı'> kim kazandı</a> yeni başkan kim oldu

New Hampshire'in Dixville Notch köyünde, 8 seçmenin oy kullandığı ve 40'a yakın gazeteci tarafından izlenen sandıktan, Demokrat Parti adayı Clinton'a 4, rakibi Cumhuriyetçi Parti adayı Trump'a 2, Liberteryan (Özgürlükçü) Parti adayı Gary Johnson'a ve bağımsız aday Mitt Romney'e birer oy çıktı.

Gece yarısı oy kullanılan diğer iki seçim sandığından, Clinton'a 17, Trump'a 14 oy çıkarken, Millsfield'da Trump 16 oy alarak 4 oy alan rakibine büyük fark attı.

ABD'nin New Hampshire eyalet yasalarına göre, seçmen sayısı 100'ün altında olan seçim bölgelerinde, gece yarısından sonra oy verme işlemi başlayabiliyor ve tüm seçmeler oylarını kullandıktan hemen sonra seçim sonuçları açıklanabiliyor.

ABD SEÇİM SONUCU İÇİN BAHİSLER AÇILDI

Amerikalılar bugün tartışmasız gelmiş geçmiş en agresif, en anormal kampanya döneminin ardından yeni başkanlarını seçiyorlar. Hillary Clinton hem anketlerde hem de bahislerde önde. Ancak Trump, kritik eyaletleri alırsa sürpriz yapabilir. 250 milyon Amerikalı seçmenden ne kadarının sandığa gideceği, yarışın en kritik sorusu.

abd seçim sonuçları hangi eyalette kim önde

OY VERME İŞLEMİ BAŞLADI

Ülkedeki farklı saat dilimlerinden dolayı, oy verme işlemlerinin başlayışı ve bitişi eyaletlerin yer aldığı dilime göre değişiyor. Doğu yakasının saat dilimi göz önünde bulundurulduğunda, oy verme işlemleri doğudaki eyaletlerde yerel saatle 06.00'da (TSİ 14.00) başladı.

Sandıkların kapanması ise saat 19.00'da başlayıp eyaletlere göre gece yarısına kadar sürecek. Florida, Georgia, New Hampshire, Vermont, Güney Carolina, Virginia gibi doğuda yer alan eyaletler, sandıkların en erken kapanacağı yerler olacak. Sandıklar batıda California, Idaho, Oregon, Washington eyaletlerinde 23.00'de, Alaska da ise çarşamba gününün ilk saatlerinde kapanacak.

ABD SEÇİM SONUÇLARI TÜRKİYE SAATİYLE GECE YARISINDAN SONRA BELLİ OLACAK

Bu seçimlerde kayıtlı yaklaşık 230 milyon seçmen bulunurken, bugün yaklaşık 100 milyon kişinin oy kullanacak. Seçim sonuçlarının Türkiye saatiyle çarşamba sabahı ortaya çıkması bekleniyor.

Başkan seçilmek için 50 eyalet ve özel statüsü bulunan başkent Washington DC'deki 538 seçici oyun salt çoğunluğunu, yani 270'ini almak gerekiyor. California, 55 kişiyle en çok seçici kurul üyesi barındıran eyalet. İkinci sırada 38 üyeyle Teksas geliyor. Diğer eyaletlerdeki seçici delegelerin dağılımı ise şöyle:

New York 29, Florida 29, Illinois 20, Pennsylvania 20, Ohio 18, Georgia 16, Michigan 16, Kuzey Carolina 15, New Jersey 14, Virginia 13, Washington 12, Massachusetts 11, Arizona 11, Tennessee 11, Indiana 11, Minnesota 10, Maryland 10, Missouri 10, Wisconsin 10, Colorado 9, Güney Carolina 9, Alabama 9, Kentucky 8, Louisiana 8, Oklahoma 7, Connecticut 7, Oregon 7, Arkansas 6, Mississippi 6, Utah 6, Kansas 6, Nevada 6, Iowa 6, West Virginia 5, Nebraska 5, New Mexico 5, Idaho 4, Maine 4, Rhode Island 4, Hawaii 4, New Hampshire 4, Vermont 3, Delaware 3, Montana 3, Alaska 3, Kuzey Dakota 3, Güney Dakota 3, Wyoming 3.

ABD SEÇİMLERİ EN SON SEÇİM ANKETİ SONUÇLARI CLINTON MI TRUMP MI?

ABD seçim sonuçlarına ilişkin yayınlanan en son 14 seçim anketi sonucuna göre, Demokrat aday Hillary Clinton seçim yarışını önde görünüyor. Ancak Clinton ile Trump arasında kapatılmaz bir fark yok. 

ABC/Washington Post: Clinton 48, Trump 43

NBC/Wall St. Journal: Clinton 44, Trump 40

Morning Consult: Clinton 45, Trump 42

FiveThirtyEight: Clinton 48, Trump 46

Fox News: Clinton 45, Trump 43

USA Today: Clinton 45, Trump 43

Rasmussen: Clinton 44, Trump 44

McClatchy/Marist: Clinton 46, Trump 44

Ipsos/Reuters: Clinton 44, Trump 40

Lucid/The Times-Picayune: Clinton 44, Trump 39

YouGov/Economist: Clinton 46, Trump 43

New York Times/CBS News: Clinton 47, Trump 44

Pew: Clinton 46, Trump 40

CNN: Clinton 49, Trump 44

YÜZDE 80 CLINTON DİYOR!

ABD seçimleri Clinton ve Trump Türkiye için bakın ne dedi?
Seçimlerle ilgili oynanan bahislerde, anketlere kıyasla Clinton ile Trump arasındaki fark çok daha açık. ABD ve İngiltere merkezli bahis sitelerine göre Clinton’ın seçimleri kazanma ihtimali yüzde 80 civarında.

SALINCAK EYALETLER

Seçimlerde Demokratlar ile Cumhuriyetçiler arasında gidip gelen "salıncak eyaletler" (swing states), Clinton ile Trump'ın kampanyalarını yoğunlaştırdıkları yerler oldu.

Adaylar arasındaki çekişmeden dolayı "savaş alanı" olarak da nitelendirilen Ohio, Florida, Kuzey Carolina, Virginia ve Pensilvanya, seçimin kaderinde etkili olacak.

Florida, California ve Teksas gibi oy ağırlığı yüksek olan eyaletler seçimlerde belirleyici olurken, "kazanan hepsini alır" kuralı gereği salıncak eyaletlerin hangi adaya oy vereceği de başkanlık için önemli hale geliyor.

SALINCAK EYALETLER HANGİLERİ?

İki aday da son güne yarışı belirleyecek salıncak eyaletlere asılarak girdi. Hillary, Başkan Obama’nın da desteğiyle, işçi nüfusunun yoğun olduğu ve önseçimlerde rakibi Bernie Sanders’a kaybettiği Michigan’a gitti. Trump ise Florida, Kuzey Carolina ve New Hampshire ile bu seçimin belki de en kritik yeri, yine işçilerin yoğun olduğu Pensilvanya’da toplantılar yaptı.

HILLARY CLINTON KİMDİR?

2013’te Dışişleri Bakanlığı’ndan ayrıldığında herkes başkan adayı olacağını tahmin ediyordu. Ama ilk iki yılını, Obama’yı küstürmeden ondan memnun olmayanları nasıl yanına çekebileceğini düşünerek geçirdi. Önce 2012 Bingazi saldırısında öldürülen Büyükelçi ve diğer Amerikalı görevlilerle ilgili sorularla boğuştu. Sonra kocası eski başkan Bill Clinton nedeniyle ‘hanedan’ suçlamasını bastırmak için uğraştı. Ardından halkın kafasında yer eden ‘güvenilmez’ imajını yenmek için çalıştı. Sonra önseçimlerde Bernie Sanders’la boğuştu. Daha sonra ise e-posta skandalıyla.

- Yaş: 69.

- Eğitim: Yale Üniversitesi.

- Kariyer: 2009-2013 Dışişleri Bakanı, 2001-2009 New York Senatörü.

- Köken: Chicago doğumlu. Ailenin kökeni Galler ve İngiltere.

- Aile: Bill Clinton ile evli, tek çocuğu var.

- Parti: Demokrat Parti.

- Slogan: Beraber daha güçlü.

DONALD TRUMP KİMDİR?

Önce ciddiye alınma problemini aşmaya çalıştı. İki yıl önce Obama’nın Beyaz Saray Muhabirleri Yemeği’nde neredeyse konuşmasının büyük bölümünde, ‘dalga geçmek için’ aday olmadığını ispat için çabaladı. Skandallar peşini bırakmadı. Meksikalı göçmenlere ‘tecavüzcü’ demesi, Müslümanların ABD’ye girişini yasaklayacağını açıklaması. Vergi beyannamesini paylaşmaması. Hep açıklama halindeydi. Kampanyasını en çok vuran ise ekim ortasında kadınlar hakkında aşağılayıcı sözler sarf ettiği bir videonun çıkması oldu. Sonra medya, Trump tarafından taciz edildiğini söyleyen kadınlarla doldu.

- Yaş: 70

- Eğitim: Wharton (Pensilvanya Üniversitesi).

- Kariyer: İşadamı. Dört kere iflas başvurusu var.

- Köken: New York doğumlu. Ailenin kökeni Almanya ve İskoçya.

- Aile: Üçüncü eşi Melania Trump ile evli, beş çocuğu var.

- Parti: 2012’den beri Cumhuriyetçi. Daha önce bağımsız ve Demokrat Partili olduğu dönemler var.

- Slogan: Amerika’yı tekrar büyük yapacağız.

Club Zigana